Catalog Record: Nová domácí kuchařka pro česko-americké hospodyně, čili, Praktický a spolehlivý návod k nejsnadnějšímu připravování těch nejoblíbenějších, jednoduchých i složitých, českých, amerických a francouzských masitých i postních pokrmu všeho druhu : jakož i ruznych zavařenin, rozličných lahudek a též nápoju, kromě jiných užitečných pokynu a předpisu | Hathi Trust Digital Library

Navigation


Nová domácí kuchařka pro česko-americké hospodyně, čili, Praktický a spolehlivý návod k nejsnadnějšímu připravování těch nejoblíbenějších, jednoduchých i složitých, českých, amerických a francouzských masitých i postních pokrmu všeho druhu : jakož i ruznych zavařenin, rozličných lahudek a též nápoju, kromě jiných užitečných pokynu a předpisu / pro česko-americké domácností upravil Emanuel Persein-Beránek.

Main Author: Persein-Beránek, Emanuel.
Language(s): Czech
Published: Chicago, Ill. : Nákladem a tiskem Augusta Geringera, c1896.
Edition: 11 vyd.
Subjects: Janice Bluestein Longone Culinary Archive.
Cooking.
Table setting and decoration.
Cooking > Illinois > Chicago.
Cooking, French.
Cooking, Czech.
Note: Includes section on napkin folding; cooking glossary of Czech and English language, including English pronuncation with Czech phonetics. Sample recipes: Obyčejná bramborová polévka, Potato soup, Soupe de pommes de terre; Skopová sekanina s vejci, Mutton hash with eggs, Hachis de mouton aux oeufs; Mramorový dort, Marble cake, Gâteau marbre.
Recipe titles are in Czech, English, and French.
Advertisements on p. 537 and p. [1] (at end).
Frontispiece is portrait of the author.
Includes index.
Physical Description: 537, [23] p. : ill., port. ; 19 cm.
Locate a Print Version: Find in a library
Search

Catalog Search
Bibliographic search (Title, Author, Subject, ISBN/ISSN, Publisher, Series Title, or Year of Publication) of all HathiTrust items

Experimental Search
Full-text search of a small subset of HathiTrust items

Build & View Custom Collections

Go to Public Collections to browse other people's collections. Items from these collections can be copied into your own private collection.

Create your own Private Collection by searching or browsing to find items of interest and then adding them to a collection.

Full-text searching is available within public or private collections, and within individual items.

Close

Search Tips

Phrase Searching

Use quotes to search an exact phrase: e.g. "occult fiction"

Wildcards

Use * or ? to search for alternate forms of a word. Use * to stand for several characters, and ? for a single character: e.g. optim* will find optimal, optimize or optimum; wom?n will find woman and women.

Boolean Searching

Use AND and OR between words to combine them with Boolean logic: e.g. (heart OR cardiac) AND surgery will find items about heart surgery or cardiac surgery. Boolean terms must be in uppercase.

Close